Efektywne czyszczenie łazienki - doradzamy jak to zrobić

Sprzątanie łazienki nie zawsze jest proste. Czasem to wyzwanie, szczególnie jeśli łazienka jest dość duża. Warto pamiętać, że zanieczyszczenia, które trzeba usunąć, mają specyficzny charakter, ponieważ często są mieszaniną osadów nieorganicznych z resztkami organicznymi, a po drugie dlatego, że w łazience szczególnie ważne wydaje się bezpieczeństwo. Właśnie dlatego dobór odpowiednich preparatów do czyszczenia łazienki jest tak ważny.

Sprzątanie detergentami czy środkami naturalnymi?

Czyszczenie łazienki np. sodą lub octem ma wielu zwolenników. Środki te dają dość zadowalający efekt, jednak ich podstawową wadą jest to, że mają bardzo słabe działanie bakteriobójcze. W związku z tym sprzątanie tymi środkami raczej nie sprawdzi się podczas gruntownych porządków w łazience, na przykład po remoncie. W porównaniu z profesjonalnymi preparatami ze sklepu zdecydowanie przegrywają pod tym względem. Omawiane naturalne środki są również mniej skoncentrowane niż gotowe preparaty, przez co są po prostu słabsze w działaniu. W przypadku środków syntetycznych, często ma się do czynienia z detergentami o kwasowym lub zasadowym charakterze (co wpływa na ich użyteczność w przypadku konkretnych typów zanieczyszczeń). Należy pamiętać, aby unikać bezpośredniego kontaktu tych preparatów ze skórą. W praktyce są to wygodniejsze i często bardziej opłacalne metody sprzątania.

Jak czyścić łazienkę profesjonalnymi preparatami?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przy zakupie środków chemicznych do czyszczenia łazienki, trzeba zwrócić uwagę na ich pH. W przypadku domowych preparatów (dostępnych we wszystkich marketach) zwykle jest ono nieznacznie kwasowe lub zasadowe, ale środki specjalistyczne zwykle mają pH albo w przedziale 0-1, albo 14, co oznacza, że są bardzo silne w działaniu. Jeśli już znamy pH środka czyszczącego, możemy określić do jakich powierzchni może zostać użyty. Szczególnie ważne jest uwzględnienie powierzchni z kamienia i drewna oraz ceramiki bez szkliwa. Emalia, choć jest odporna na działanie praktycznie wszystkich środków czyszczących, to nie powinna być myta silnie zasadowymi preparatami. Jeśli chodzi o sprzątanie wanny, która jest zazwyczaj emaliowana, można z powodzeniem stosować środki ścierne, choć oczywiście w miarę potrzeb. W przypadku wanien akrylowych należy używać ich jeszcze rzadziej, stawiając raczej na silniejsze detergenty bez drobinek ściernych. Podobnie sprawa wygląda z kabiną prysznicową. Sprzątanie kabiny prysznicowej. Do ścian kabiny, tutaj warto stosować specjalistyczne preparaty, które łączą w sobie skuteczność i bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że kompleksowe sprzątanie łazienki wymaga zwykle użycia co najmniej kilku preparatów do czyszczenia różnych powierzchni, wybielaczy, a także mleczek szorujących. Oprócz tego warto wyposażyć się w środki przeznaczone do czyszczenia określonych rodzajów materiałów.

Do góry
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Back
Moje konto
Zamknij